+90 (212) 252 61 71 | turssa@turssa.org

EN | TR

MultiPurpose

Dernekten Haberler

TURSSA’NIN YENİ YÖNETİMİ BELLİ OLDU

TURSSA’nın 1 Ekim 2021 tarihinde Hilton Bosphorus İstanbul'da yapılan Gemi Tedarikçileri Derneği 7. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda derneğin kurucu başkanı Zihni Memişoğlu tekrardan başkanlığa seçildi. Memişoğlu görevi önceki başkan Yorgo Saris’ten devraldı.


Gemi Tedarikçilerini tek bir çatı altında toplamak için 2003 yılında kurulan TURSSA 7. Olağan Genel Kurulu İstanbul’da gerçekleşti. Aynı zamanda ISSA’ya (International Shipsuppliers & Services Association) üye olan TURSSA’nın önceki başkanı Yorgo Saris bir teşekkür konuşması yaparak görevi Zihni Memişoğlu’na devretti.

Yeni Yönetimde görev dağılımı şu şekilde oldu:

Başkan Yardımcısı-Abdulvahit Şimşek

Sayman-Hakan Doğan Kayalı

Genel Sekreter-Osman Bilgin

Yönetim Kurulu Üyesi-Yorgo Saris

TURRSA üyelerinden ve yönetim kurulundan oluşan toplantıda sektörün güncel sorunları ve mali durumu masaya yatırıldı. 7. Olağan Kurulu Divanı’na Deniz Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Recep Düzgit başkanlık etti.

Derneğin kurucu başkanı olan Zihni Memişoğlu 8 yılın ardından başkanlık görevini tekrar devralmış oldu. Yaptığı konuşmada; “Organize olmanın önemini ve gücünü derneğimiz kurulduktan sonra hep beraber deneyimledik” diyen Memişoğlu, “Biz hem rekabet edip hem aynı masanın etrafında oturmasını bilen bir aileyiz. Bunun kıymetini bilmeliyiz” dedi. Zihni Memişoğlu derneğin kurulduğu günden bugüne sektör hakkında yayınlanan genelgeleri bir hatırlatarak bu genelgelerin sektörün devlet nezdinde kurumsallaşması açısından tarihi önemde olduğunu belirtti.

Olağan Genel Kurul derneğin önümüzdeki döneme dair starateji planlarının ve gemi tedarik sektörü firmalarının standartize edilmesine dair fikirlerin görüşülmesinin ardından sona erdi.


TURSSA HAKKINDA

Türkiye Gemi Tedarikçileri Derneği üyelerine destek sağlamak, global ticaret fonksiyonlarının yerine getirilebilmesi, işletme standartlarının tescili ve birlik olmanın güçlü vizyonunu yansıtabilmek amacıyla 2003 yılında Zihni Memişoğlu başkanlığında kurulmuş olup önemli bir misyonun temsilcisi olmuştur.

Kurucu başkanımız Zihni Memişoğlu’nun ısrarlı gayretleriyle, 4 Temmuz 2003 tarihinde Ritz Carlton otelde gerçekleştirilen toplantı sonucu, üyelik kaydımız gerçekleştirilmiş, derneğimiz ve üye firmalarımız uluslararası gemi tedarik zincirinin bir halkası olma fırsatını yakalamıştır. Böylece dünya genelinde yaklaşık 2000 gemi tedarik firmasıyla etkileşim içine girerek yalnız ulusal değil uluslararası arenada da önemli bir konum elde etmiştir. Dünya çapında bütün önemli limanlarda üyeleri bulunan ISSA üyeliği derneğimiz adına önemli bir açılım olmuştur.

2009 yılında İstanbul’da gerçekleştirilen ISSA convention toplantısına ev sahipliği yapan derneğimiz henüz yeni sayılabilecek bir kuruluş olmasına rağmen bu görevi başarıyla tamamlamış, ISSA yöneticileri ve sektörün önde gelen katılımcılarına profesyonel anlayışını ve misafirperverliğini yansıtmıştır. Bu başarının mimarı, derneğimizin kurucusu ve 8 yıl başkanlık görevini başarıyla yürüten Zihni Memişoğlu 2011 yılı itibariyle başkanlık görevini Yorgo Saris’e devretmiş ve derneğimizde yeni bir dönem başlamıştır.


ISSA YÖNETİM KURULU TOPLANTISI İSTANBUL'DA YAPILDI.

“Uluslararası Gemi Tedarikçileri Birliği (ISSA), 2017 yılının ilk yönetim kurulu toplantısını İstanbul’da yaptı. ISSA Yönetim Kurulu Üyesi Yorgo Saris ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda 2017 yılının değerlendirilmesi, birlik üyelerinin sorunları, önümüzdeki yılların planlanması, yeni yıllık ürün kataloğu çalışması ve bu yıl Kasım ayında Yunanistan’da düzenlenecek olan 62. Uluslararası Gemi Tedarikçileri Konvansiyonu hazırlıkları ele alındı.


Gemi Tedarikçileri Birliği (TURSSA) Yönetim Kurulu Başkanı olan Yorgo Saris, uzun yıllardır üyesi olduğu ISSA Yönetim Kurulu’nda 2017 yılı başından itibaren Saymanlık görevini de üstlendi. Toplantı sonrasında sorularımızı yanıtlayan Yorgo Saris “ISSA’nın 52 farklı ülkede 2000’e yakın üyesi bulunuyor. 10 kişilik yönetim kurulunda Türkiye olarak yer almamız önemli” diyerek sözlerine başladı.

“Yılda 2 kez yapılan ISSA Yönetim Kurulu Toplantılarında gündem oldukça yoğun geçiyor. Bu yıl kasım ayında Atina’da yapılacak Uluslarası Konferans ve Fuar öncesindeki son yönetim kurulu toplantımız. Her yıl düzenlediğimiz Konvansiyon’da farklı ülkelerden üyelerle tanışıp iş yapma olanakları doğuyor. ISSA dünya denizciliğindeki tüm kurumlarla irtibat halinde olduğu için üyelerini koruma adına önemli görevler üstleniyor. Ayrıca üyelerine mesleğin korunması ve gelişmesi açısından gerekli tüm desteği veriyor. 62 yıldır devam eden bu kuruma biz TURSSA olarak 2003 yılında üye olduk. Bizim 34 üyemiz de böylece bu birliğin üyesi oldu. Bu birliğe üye olmak müşterilerimize karşı bir güvenilirlik sağlıyor. Üye olmak için belirli denizcilik kuruluşlarından referans alıp, belirli kalite kontrollerden geçtikten sonra üye olunmaktadır. Dolayısıyla bir gemi sahibi veya gemi işletmecisi bir kumanyacı dünyanın herhangi bir limanında iş yapmak istediği zaman, yayınlamış olduğumuz senelik kataloğa göre iş yapmayı tercih ediyor. Anlaşmazlık durumunda da üyelerimize gerekli hukuki desteği sağlamaya çalışıyoruz.

Bu işi layıkiyle yapan, etik kurallara dikkat eden, doğru yapan firmalar her zaman için birliğe üye olarak alınabilir. Firmaları birliğe üye olmaları konusunda teşvik ediyoruz ve yeni üye kazanmak istiyoruz.”

“Sektörün büyüklüğü 400 milyon dolara ulaştı”

Türkiye’deki gemi tedarik sektörünü değerlendiren Yorgo Saris “Kumanyacılık Türkiye’de son yıllarda çok girişken ve gelişen bir meslek kolu oldu. Artan rekabet mesleğin önemli bir aşamaya gelmesini sağladı. 3 tarafı denizlerle çevrili bir ülke olduğuna göre yaklaşık 100 bin gemiye yakın iş potansiyelimiz var. Sektör, tüm bu dünya krizine rağmen ayakta duruyor ve ilerliyor.”


“Son yıllarda meslektaşlarımız çok mutsuz değil. Tabii, her işte olduğu gibi kârlılık düşmüş durumda. Türkiye’de 300-400 milyon dolarlık bir yapılan iş potansiyeli olduğunu tahmin ediyorum. Türkiye’ye gelen gemilerin yalnızca yüzde 50’ye yakını tedarik hizmeti alıyor. Diğer yüzde 50’nin de hizmet alması için devletin prosedürleri kolaylaştırması faydalı olacaktır. Özellikle gümrük konusunda sağlanacak esneklikler iş potansiyelini artırabilir. Dünyada rekabetin oldukça yüksek olduğu bu sektörde rekabetçiliğimizi artırmak için devletimizle birlikte birtakım adımlar atmak istiyoruz. Gemi ikmal sürelerinin uzatılması çok faydalı oldu, devletin de hassasiyetlerini göz önünde bulundurarak gümrük konusunda bazı kolaylıkların sağlanabileceğine inanıyorum.

Son yıllarda yapılan yeni limanlar sektöre büyük güç kattı. Çünkü ülkeye gelen gemi sayısı artıkça bizim iş potansiyelimiz artıyor. Gelen gemilerin ihtiyaçlarını karşılamakta bizim işimiz. . Dolayısıyla ne kadar fazla uğrak limanımız olursa, biz de hizmetimizi yapmak için elimizden gelen gayreti şirket, dernek ve ülke olarak göstermek zorundayız. İstatistiklere baktığımızda son birkaç yılda gelen gemi sayısı düşüyor ancak tonajlar atıyor. Bu da bizim işimizde pek bir farklılık yaratmıyor. Denizcilikte yaşanan durgunluk ve navlunların düşüklüğü gemilere harcanan bütçeyi düşürüyor.”

“Dünyada trend şirket birleşmeleri”

Gemi tedariğinde dünyadaki gelişmelere dikkat çeken Yorgo Saris, “Dünyada trend firmaların bir şemsiye altında birleşmesi. Bir firmaya gidildiği zaman 10 limanda hizmet verebiliyor olmak önemli bir avantaj” dedi.


“Tabii ki bunun artıları ve eksileri var, çünkü bir firmanın her limanda aynı kalitede aynı fiyatta ürün ve hizmet vermesi kolay değil. Büyük firmalar belirli ülkelerde, çok yoğun gemi hareketi olan ülkelerde tesislerini kuruyorlar veya firmalar satın alıyorlar.

Bunun dışında, gemi sahipleri ve işletmeciler bugün her bir kumanyacı ile her bir limanda en azından kumanya (gıda) ihtiyaçlarını ayrı ayrı talep etmek yerine bu işi catering firmalarına devrediyor. Bu eskiden bu yana olan bir hadise fakat son zamanlarda daha da gelişti. Örneğin, catering firması gün başı bir ücretle gemi personelinin kumanya ihtiyacını karşılama konusunda anlaşma yapıyor. Adam başı belli bir ücretle armatörle anlaşma yapan catering firmaları bizimle irtibata geçip gerekli ihtiyaçlarını bildiriyor. Bu gelişmenin de olumlu ve olumsuz yanları bulunuyor. Bu durum bizi daha çok rekabete itiyor ancak 100 gemisi olan bir armatöre de 5-6 firmayla ayrı ayrı muhattap olmak yerine tek bir firmayla görüşme imkanı sağlıyor.

Bugünkü koşullarda; kaliteli hizmet veren, işini iyi bilen, fiyatları uygun olan, yüksek kalite standardına sahip firmalar ayakta durabiliyor ama bunun dışında kalan firmalar kâr marjları da oldukça düştüğünden gelecekte zorlanacaklar. Türk ikmal firmaları doğru hesap yapmazlarsa bu gelişmelerden etkilenebilirler. İstihdam kapasitesi yüksek olan tedarik sektüründe maliyetleri iyi hesap etmek şart.

Bu gelişmeler, dünyada şirketleri birleşmeye doğru itiyor ancak Türkiye’de şirket birleşmeleri kolay değil. Çünkü bu her şeyden önce bu bir kültür meselesi. Biz de rekabet yüksek, şirket birleşmelerinin oranı ise çok düşük. Biz TURSSA olarak üyelerimizi koruma amaçlı bir takım önlemler almaya çalışıyoruz.”


14. Exposhipping EXPOMARITT Istanbul, Uluslararası Denizcilik Fuar & Konferansı, 21-24 Mart 2017 tarihleri arasında Pendik Green Park Convention Center'da düzenlenecektir.Derneğimiz de barter olarak katkıda bulunmaktadır.


25/03/2016 tarihli 39 no’lu Yönetim Kurulu kararıyla Mare Tedarik Lojistik ve Dış Tic. A.Ş. firması üyeliğe kabul edilmiştir.

25/03/2016 tarihli 39 no’lu Yönetim Kurulu kararıyla Mare Tedarik Lojistik ve Dış Tic. A.Ş. firması üyeliğe kabul edilmiştir.


09 Mart 2016 Salı günü saat 14:00'da İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Salonunda, T.C. Gelir İdaresi Başkanlığı; İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı'ndan Sn. Kadir ÖNDER, Sn. Ayla CEBECİ ve Sn. Tulay VAROL tarafından ''Denizcilik Sektöründe Sağlanan Vergi Avantajları'' konulu seminere dernek olarak katılımımız sağlanmıştır.Seminerde -Gelir ve Kurumlar Vergisi İstisnası, -Katma Değer Vergisi İstisnası, -Özel Tüketim Vergisi İstisnası vb. gibi konular hakkında bilgi verilmiştir.


18/02/2016 tarihli Yönetim Kurulu kararıyla Turmar Sörvey Müşavirlik Deniz Ticaret A.Ş firması üyeliğe kabul edilmiştir.


22/01/2016 tarihli Yönetim Kurulu kararıyla Kayamar Denizcilik Kumanyacılık Murat Kılınçoğlu firması üyeliğe kabul edilmiştir.Yeni Üyemize hoşgeldiniz diyoruz.


22/01/2016 tarihli Yönetim Kurulu kararıyla Metro Teknik Malzeme ve İkmal Ltd.Şti ve Kayamar Kumanyacılık Murat Kılınçoğlu yeni üye olarak kabul edilmiştir.


Derneğimize 13.08.2015 tarihli yönetim Kurulu kararıyla 2 yeni üye olan Tuna Gemi İkmal Ltd.Şti ve Onursan Gemi İnşa Onarım ve Ticaret Ltd.Şti katılmıştır.Turssa gücüne güç katmaya devam ediyor..


22 Haziran 2015 tarihinde Derneğimize üye olan/olmayan antrepo işletmecisi olan gemi tedarikçisi firmalar ile sektörel sorunları tartışmak,dile getirmek için derneğimiz tarafından bir iftar toplantısı düzenlenmiştir.Toplantı neticesinde sorunlar dile getirilmiş gerekli adımlar atılmıştır.


Dernek Başkanımız Sn.Yorgo SARİS 24 -26 Nisan’da Singapur’da gerçekleşen Yönetim Kurulu Toplantısına katılmıştır.Ayrıca 25-26 Nisan tarihlerinde gerçekleşen ISSA Kongresine dernek üyelerimizden birçok katılım olmuştur.
14.04.2015 tarihinde Deniz Ticaret Odasında gerçekleşen 2.Türk Tanker ve Akaryakıt Zirvesine katılım gösterildi.

18 Mart 2015 tarihinde Elit Hotel’de Denizcilikle ilgili STK’ların bir araya geldiği Ülkemiz denizciliği ile ilgili ortak sorunlar ve hedeflerin belirlenerek, sektör temsilcilerinin teknik görüşlerini ileteceği ve ortak çözümlerin aranacağı yöntemlerin belirlendiği,Denizci Sivil Toplum Örgütleri çalıştayı gerçekleşmiştir.Çalıştaya Genel Sekreterimiz Osman Bilgin ve Yönetim Kurulu Üyemiz Rasim Mete katılmış,derneğimizi tanıtıcı ve sektörel sorunları içeren bir sunum yapmışlardır.Dernek Başkanımız Yorgo Saris 01.01.2015 tarihinden itibaren ISSA (Uluslararası Gemi Tedarikçileri ve Servis Hizmetleri Derneği) Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaya başlamıştır.

SEATRADE TÜRK KRUVAZİYER FORMU 

İzmir Ticaret Odası’nın ev sahipliğinde, 25 yıldan fazla bir süredir denizcilik ve Kruvaziyer sektörünün ünlü organizasyon şirketi Seatrade firması işbirliğinde, 3-5 Temmuz 2012 tarihleri arasında Kuşadası’nda Türk Kruvaziyer Forumu/Çalıştayı düzenlendi. Kruvaziyer şirketleri ile Türk Kruvaziyer piyasasının daha geniş kapsamda karşılıklı anlaşılabilmesi için eşsiz bir fırsat doğdu.  Denizcilik Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali Yıldırım’ın da katıldığı forma özellikle Gümrük ve Ticaret Bakanlığından önemli temsilcilerin katılması sanırım daha yararlı olurdu.

Uluslar arası nitelikteki bu Çalıştay’da sektörün önemi ve diğer sektörlerle ilişkisi irdelendi. Bu değerlendirmelerden birini de Türkiye Gemi Tedarikçileri Derneği (TURSSA) Başkanı George Saris yaptı. Katılımcıların ve Sayın Saris’in önemine vurgu yaptığı konulara baktığımızda Türkiye’nin bu alanda çok mesafe katetmesi gerektiği anlaşılıyor

Tespitlere ve önerilere bakalım

Ülkemizi ziyaret eden turist sayısı 2000 yılında 10 milyonun biraz üzerinde iken, geçen yıl bu sayı 32,5 milyon gibi bir rakama ulaşmıştır.

Her türlü terör saldırıları; 11 Eylül’den sonra turizm sektörünün ve özellikle de Amerika’lıların, hem şirket hem de yolcu potansiyeli olarak başı çektiği kruvaziyer turizminin, ne denli olumsuz etkilendiğini, nasıl bir bocalama dönemi yaşandığını hepimiz hatırlarız. Keza; “Arap Baharı” politik sorunlarının  yarattığı riskler, doğal afetler önemli riskleri oluşturuyor. CostaConcordia örneğinde olduğu gibi denizde yaşanabilecek faciaların yarattığı sorunları da unutmamak gerekiyor. Ayrıca; fiilen bir parçası olduğumuz Avrupa’daki ekonomik krizin bizim gibi ülkeleri de etkilemesi bir risk olarak karşımızda duruyor.

Turizm alanında önemli olan uluslararasında barış, güven ve istikrar üçgeninin olmasıdır. Ekonomik gelişmişlikle paralel olarak artan refah seviyesinin sektöre yansıması kaçınılmaz bir gerçektir. Ülkemizin eşsiz jeopolitik konumu ve paha biçilemez doğal, kültürel ve tarihsel mirasımızın henüz çok azını tanıtabildiğimiz gerçeğinden hareketle, 3 tarafı denizlerle çevrili ülkemizde özellikle kurvaziyer turizmine çok büyük ve önemli yatırımlar yapılması gerekiyor.

Sektörde örnek vermek gerekirse, 2003 senesinde İzmir imanına gelen cruise gemilerinin sayısı tek hanede iken; 2011 senesinde 272 sefer ile 500 bini aşkın yolcunun Alsancak limanından ülkemize giriş yaptığı anlaşılıyor.

Kuşadası’nın ülkemizde cruise destinasyonlarının başkenti olduğunu söyleyebiliriz. Mersin, Alanya, turizm başkentimiz Antalya, Fethiye, Didim, Bodrum, Dikili, Çanakkale, Sinop, Samsun, Trabzon, Hopa gibi şehirlerimizde de benzeri yatırımlara önem verilmeli, gemilerin bu limanlara uğrak yapmasını sağlamak amacı ile merkezi ve yerel yönetimler fuar ve benzeri etkinliklere katılarak, bu şehirlerin ekonomik ve sosyal açıdan gelişmelerine zemin hazırlamalıdırlar.

Istanbul’umuz şanına ve potansiyeline yaraşır bir limana bir an önce kavuşturulmalıdır. Mevcut limanın yeniden yapılandırılması ile gerçekleşebileceği gibi son zamanlarda gündeme gelen Zeytinburnu’nda yeni bir limanın inşası ile de gerçekleştirilebilir.

Ancak her 2 alternatifte de fizibilite ve altyapı çalışmaları mevcut potansiyelin aynen devam edeceği öngörülerek değil, yolcu gemilerinin sayısı, boyları ve doğal olarak yolcu sayısının da bugünkünden çok daha fazla olacağı varsayımından hareketle yapılmalıdır. Yolcuların nasıl en kolay, hızlı ve güvenli şekilde tarihi yarımada ile Kapalıçarşı’ya ulaşabilecekleri ve bunun şehrin günlük rutinine ve aynı zamanda ülkemizi eziyaret eden dostlarımıza nasıl olumsuz bir yansıması olmayacağı konusunun da en ince ayrıntısına kadar detaylandırılması fayda sağlayacaktır, zira turizm sektörümüzün gelişmesini ancak “konuk memnuniyetini” en üst seviyede sağlayarak başarabiliriz.

Kruvaziyer turizminde ikmal konusunda bugünkünden daha iddialı duruma gelebilmek için geniş depolama alanlarına ve özelliklere kumanya kalemlerinde miktarsal olarak büyük stoklara ve ürün çeşitliliğine ihtiyaç vardır.

Önemli bir diğer konu da; ülke nüfusumuzun çok az bir bölümünün, geçen seneki verilere göre 55 bin kişinin, bir cruise tatilini tercih ediyor olmasıdır ki bu durum Kurvaziyer turizminin henüz halkımızın büyük bir bölümü tarafından bilinmeyen bir tatil şekli olduğunu gösteriyor.

Ebat ve yolcu kapasitesi itibarı ile büyüyen yolcu gemilerinin sadece ve sadece üst gelir grubuna hitap ettikleri şeklindeki inanış her geçen yıl biraz daha geçerliliğini kaybediyor. Her bir cruise firmasının ve gemisinin sunduğu olanaklara göre; bu gemilerde üst gelir grubuna hitap eden 7 yıldızlı otel konforunda tatil yapma olanağı olduğu gibi, orta ve orta üst gelir grubuna hitap eden 4-5 yıldızlı gemilerde de tatil yapmak gayet mümkündür. Bu tablo içinde TURSSA olarak yer alınması sektöre önemli katkılar sağlıyor ve ülke ekonomisine döviz kazandırılmış oluyor.

Gemi Tedarikçiliği; denizciliğe bağlı olarak gelişen, gemilerin, gıda, bakım-onarım, kabin, makine, yedek parça gibi malzeme ihtiyaçlarını karşılayan meslek dalıdır. Gemi Tedarikçiliği sektörü yeni gelişmekte olan bir ticaret alanı olması ve ülkemiz limanlarına gelen gerek ticari, gerekse turizm amaçlı gemiler ile boğazlardan önemli miktarda transit geminin geçtiği göz önüne alındığında, tedarikçilik sektörünün ülke ihracatına önemli bir potansiyel destek oluşturabileceği gerçeğinden hareketle, ülkemizin önde gelen gemi tedarik firmalarının kurmuş olduğu ve dünya üzerindeki gemi tedarikçilerinin üyesi olduğu uluslararası bir birlik olan ISSA (International Ship Suppliers Association& Services)’da Yönetim Kurulu Üyesi olan GEMİ TEDARİKÇİLERİ DERNEĞİ; sektörün geleceğini daha verimli, kaliteli ve diğer komşu ülkelerle rekabet edebilir hale getirmek amacıyla 2003 yılından beri yoğun bir faaliyet yürütüyor.

Kuşkusuz, üç tarafı denizle çevrili olan ve dünya deniz trafiğinde önemli bir yere sahip bulunan ülkemize gelen ve giden gemilerin neredeyse birer ilçe büyüklüğünde olduğunu düşünürsek gemilerin ve içindekilerin ihtiyaçlarının karşılanmasındaki ekonomik büyüklük de kendiliğinden anlaşılır.

HASAN AKDOĞAN/GÜMRÜK VE DIŞ TİCARET
DÜNYA GAZETESİ 

Daha Fazlası İçin Tıklayınız..

Başkanın Konuşma Metni İçin Tıklayınız


İSTANBUL GÜMRÜK VE TİCARET BÖLGE MÜDÜRÜ DERNEĞİMİZİ ZİYARET ETTİ

İstanbul Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Sn. Tevfik Usta ve Bölge Müdür Yardımcısı Sn. Cemil Canyürek 17 Temmuz 2012 tarihinde derneğimizi ziyaret etmişlerdir.

Dernek Başkanı Sn. Yorgo Saris, Zihni Memişoğlu ve Hasan Akdoğan’ın da hazır bulunduğu toplantıda sektörümüzü ilgilendiren sıkıntılarımız dile getirilmiştir.

Kendilerine bu anlamlı ziyaretleri için teşekkürü borç biliriz.

Daha Fazlası İçin Tıklayınız..