Biz Kimiz

Türkiye Gemi Tedarikçileri Derneği üyelerine destek sağlamak, global ticaret fonksiyonlarının yerine getirilebilmesi, işletme standartlarının tescili ve birlik olmanın güçlü vizyonunu yansıtabilmek amacıyla 2003 yılında kurulmuş olup önemli bir misyonun temsilcisi olmuştur.
Gemi Tedarikçileri Derneği, denizcilik sektöründe, güvene dayalı ve çevreye duyarlı, karadan denize iş akışında kaliteli hizmet köprüsü vizyonu ile uluslararası alanda sahip olduğu payı artırmak amacını taşımaktadır. 

Biz Kimiz

Gemicilik tarihi en az 5.000 yıllık bir geçmişe sahip olup gemi tedarikçiliği ile kol kola ilerlemiştir. Türkiye’de ilk çağlara kadar giden ve İyonyalılarla başlayan denizcilik tarihi günümüzde uluslararası çapta firmalarla devam etmektedir. 

Türkiye, uluslar arası denizciliğin yoğun olduğu hayati ve stratejik bir konuma sahip olup İstanbul ve Çanakkale boğazları Karadeniz’e giriş için tek yol olduğundan dolayı boğazlar hem bölge ülkeleri için hem de burasıyla ticari bağlantıları olan ülkeler için çok önemli bir koridor görevi yapmaktadır. İzmir, İskenderun ve Mersin limanları da bulundukları bölgede ticari gemiler için önemli liman merkezleri olma özelliği taşımaktadırlar. Böyle kadim bir denizcilik tarihine ve önemli bir coğrafi konuma sahip olan ülkemizde gemi tedarik işinin bir birlik çerçevesinde toplanması kaçınılmazdır.
 
Türkiye Gemi Tedarikçileri Derneği üyelerine destek sağlamak, global ticaret fonksiyonlarının yerine getirilebilmesi, işletme standartlarının tescili ve birlik olmanın güçlü vizyonunu yansıtabilmek amacıyla 2003 yılında kurulmuş olup önemli bir misyonun temsilcisi olmuştur.
 
Kurucu başkanımız Zihni Memişoğlu’nun ısrarlı gayretleriyle, 4 Temmuz 2003 tarihinde Ritz Carlton otelde gerçekleştirilen toplantı sonucu, ISSA’ya (International Shipsuppliers & Services Association) üyelik kaydımız gerçekleştirilmiş, derneğimiz ve üye firmalarımız uluslar arası gemi tedarik zincirinin bir halkası olma fırsatını yakalamıştır. Böylece dünya genelinde yaklaşık 2000 gemi tedarik firmasıyla etkileşim içine girerek yalnız ulusal değil uluslar arası arenada da önemli bir konum elde etmiştir. Dünya çapında bütün önemli limanlarda üyeleri bulunan ISSA üyeliği derneğimiz adına önemli bir açılım olmuştur. Ayrıca derneğimiz gemi kumanyacılarının uluslararası çatı kuruluşu olan ISSA’da Başkan Yardımcılığı düzeyinde Sayın Yorgo Saris tarafından temsil edilmektedir.
 
2009 yılında İstanbul’da gerçekleştirilen ISSA convention toplantısına ev sahipliği yapan derneğimiz henüz yeni sayılabilecek bir kuruluş olmasına rağmen bu görevi başarıyla tamamlamış, ISSA yöneticileri ve sektörün önde gelen katılımcılarına profesyonel anlayışını ve misafirperverliğini yansıtmıştır. Bu başarının mimarı, derneğimizin kurucusu ve 8 yıl başkanlık görevini başarıyla yürüten Zihni Memişoğlu 2011 yılı itibariyle başkanlık görevini Yorgo Saris’e devretmiş ve derneğimizde yeni bir dönem başlamıştır.
Yorgo Saris’in 8 yıl boyunca sürdürdüğü başkanlık görevinin ardından kurucu başkanı olan Zihni Memişoğlu görevi 2021 yılında tekrar devralmıştır.
 
En iyi kalite ve fiyatla hizmet vermeyi amaç edinmiş ISSA’ya bağlı 43 uluslar arası dernekten biri olan TURSSA genç bir kuruluş olmasına rağmen güçlü değerlere sahip olup global pazarda ülkemizi başarıyla temsil etmektedir.